jakie wizytówki będą najlepsze ?
23 lipca 2024Dlaczego kolor na druku wygląda inaczej niż na ekranie komputera?
7 listopada 2024Praktycznie każdy wie że format papieru "z drukarki" to format A4.
Ale czy każdy zna jego wymiar i inne podstawowe formaty używane w druku ale nie tylko ? czy wiesz jaką kopertę kupić aby zmieścić w niej odpowiedni format arkusza ?
Dostępne formaty papieru
Format w prosty sposób określa rozmiar papieru. W Polsce najpopularniejsze w tym zakresie jest oznaczenie literowo-cyfrowego – wiąże się ono z międzynarodową normą ISO 216. Określając więc dany format arkusza, używa się najpierw litery (typ formatu), a następnie cyfry. Obecnie można rozróżnić takie typy formatów jak:
- zasadniczy – oznaczony literą A,
- pomocnicze formaty papieru – oznaczone literami B, C oraz L.
Formaty C i L należą do najbardziej nietypowych, dlatego używa się ich głównie w stosunku do kopert.
W druku zazwyczaj drukuje się na formatach B aby po przycięciu tzw. użytków w których zastosowane
są "drukarskie spady" powstały formaty A z pełnym zadrukiem bez widocznych znaczników drukarkich,
(o znacznikach i spadach dowiesz się więcej z innego artykułu). W druku cyfrowym stosowany jest również format SRA.
Jak odróżniać od siebie poszczególne formaty papieru?
Jak można zauważyć w tabeli obok , szereg zasadniczy składa się z 11 formatów typu A – od A0 do A11.
Żeby nauczyć się odróżniać od siebie rozmiaru, należy wiedzieć, że format A0 ma wymiar 841 x 1189mm.
Z tą wiedzą zasada jest już prosta. Każdy kolejny jest dokładnie połowę mniejszy od poprzednika.
Tak więc przykładowo format A1 jest dwa razy mniejszy od formatu A0 i analogicznie format A2 będzie dwa razy mniejszy od formatu A1, przy czym jak łatwo zauważyć przy większym formacie wymiar krawędzi dłuższej staje się przy formacie mniejszym - wymiarem krawędzi dłuższej .
Jednak obliczanie rozmiaru kartki za każdym razem porównując go do formatu A0, może okazać się zniechęcające. Dlatego, aby sprawniej móc obliczać konkretny format papieru, dobrze zapamiętać,
jak wyglądają te najpopularniejsze: A4, A3 i A5. Znając te trzy podstawowe rozmiary lub jeden z nich,
będziesz mógł rozpoznawać formaty papieru znacznie szybciej.
Specjalne formaty papieru
Formaty typu C wydają się nieco bardziej skomplikowane, z tego względu, że odnoszą się do kopert. Jednak dzięki temu możesz w łatwy sposób określić, jakie rozmiary kartek zmieszczą się w kopercie bez konieczności ich składania.
Tym sposobem, koperta o formacie C4 jest przeznaczona dla kartek A4,
C5 dla formatu A5, a C6 dla kartek A6 i tak dalej.
Wymiary kartki a4 to 210 x 297 mm.
Jest to najbardziej standardowy z formatów. Wynika to z tego, że to właśnie w tym rozmiarze produkuje się papier do drukarek, znajdujących się w każdym biurze, urzędzie lub w domu.
Jakie wymiary ma format A3?
Wymiary formatu A3 to 297 x 420 mm. Mówiąc prościej – jedna kartka A3 jest wielkości dwóch kartek A4. Format A3 jest jednym z trzech najpopularniejszych wymiarów papieru.
A5 jaki to rozmiar?
Kartka A5 ma wymiary 148×210 mm. Rozmiary charakterystyczne dla formatu A5 otrzymasz po złożeniu na pół formatu A4. W takiej wielkości produkuje się najczęściej zeszyty szkolne, notesy, ulotki ...
Międzynarodowe formaty papieru – amerykański, brytyjski, japoński
Niektóre kraje wykorzystują inne formaty papieru – dopasowane do swoich potrzeb. Stany Zjednoczone, Kanada oraz Meksyk korzystają z formatów amerykańskich, które swój początek mają w systemie brytyjskim. Wymiary papieru w tym przypadku wyrażane są w calach. Jednym z najpopularniejszych formatów w tym przypadku jest Government-Letter stosowany głównie przy produkcji kołonotatników.
Chociaż powszechnie wykorzystywanym systemem formatów papieru w Wielkiej Brytanii jest ISO 216, to pewne elementy tradycji zostały zachowane. Dotyczy to przede wszystkim dokumentów, które powstają na dworze królewskim, a także w brytyjskich sądach. Tam wykorzystywany jest stary system jeszcze sprzed II wojny światowej.
Kolejnym jest system japoński, który w dużej mierze przy podstawowych formatach jest analogiczny do ISO 216. Druga z głównych kategorii B w Japonii jest natomiast całkowicie różna. Dodatkowo w tym kraju stosuje się także specjalne formaty papieru – zarezerwowane tylko i wyłącznie dla książek. Nie spotka się ich w przypadku żadnych innych materiałów drukowanych.